Від партнерів


Зареєструйтесь, щоб мати можливість переглядати усі сторінки та файли, публікувати власні матеріали


Література рідного краю. В.Черепков : "Я від душі добра насіяв..."

0

Відкритий урок у 8 класі. Література рідного краю
Тема: Володимир Федорович Черепков : « Я від душі добра насіяв..»

Мета: ознайомити учнів із життям, творчістю В.Черепкова; навчити усвідомлювати естетичну цінність лірики; продовжувати розвивати навички аналізу поетичних творів; виразного читання творів напам`ять; розвитку мовлення учнів; розкрити тематику творчості поета; виховувати в учнів інтерес до творчості та любов до поезії.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Вид уроку : урок-відкриття з елементами гри.
Обладнання: портрет письменника, комп`ютер, аудіозапис пісні на слова В.Черепкова «Тільки вчора»; роздавальний матеріал.
Методи й прийоми: розповідь учителя, огляд презентації у слайдах, робота у групах, метод спостереження, поетичний вернісаж, аукціон поезії, гра «Уважність», вірш за метафорою, кінострічка образів, тестові завдання.
Очікувані результати: після цього уроку учні зможуть:
1. Розповідати про життєвий та творчий шлях письменника;
2. Працювати у групі;
3. Розв`язувати проблемні завдання;
4. Визначати зміст навчальної роботи;
5. Висловлювати власне ставлення до поетичної творчості В.Черепкова;
6. Володіти навичками аналізу поетичних творів;
7. Доносити свою думку до інших;
8. Складати вірш за метафорою;
9. Працювати над кінострічкою образів;
10. Дотримуватися послідовності дій у виконанні самостійної роботи.

ПЕРЕБІГ УРОКУ

Епіграф :

Поезія Володимира Черепкова – це джерело, пірнувши в яке, душа лине угору. Любов – це стан душі. А уся творчість поета пройнята любов`ю. Любов`ю до землі, любов`ю до матері, любов`ю до Батьківщини, любов`ю до історії, любов`ю до життя.
Галина Сигналові

І. Організаційний момент.
1. Слово учителя.
Весна іде. І сонця зблиски
Зимі готують кабалу.
Висять бурульки, як підвіски
В красунь розкішних на балу.
Весна заллється аквареллю :
- Приємлю злети і покути…
І я весь день, як раб галерний,
До столу римами прикутий.
Цей чудовий вірш, як і багато інших написав наш земляк, український та російський письменник – Володимир Федорович Черепков.
Шановні діти, сьогодні у нас урок літератури рідного краю,на якому ми з вами дізнаємось багато нового про письменника, який є нашим земляком, бо народився на Донеччині. Це Володимир Федорович Черепков.
- Хочу спитати, з яким настоєм ви прийшли на урок? Яким кольорами ви намалювали би свій настрій на початку уроку?
- Сподіваюсь, що від сьогоднішнього уроку ви отримаєте тільки позитивні емоції.
- Скажіть, яких ви знаєте письменників – земляків, Донбасівців?
- Отже, сьогодні ми будемо розглядати життя й творчість нашого земляка, письменника Володимира Черепкова, продовжувати вчитись аналізувати ліричні твори, бачити прекрасне, будемо виконувати різноманітні вправи тощо. А тепер розгорніть зошити і занотуйте число, тему уроку, а також епіграф.
2. Гра «Увага».
Подивіться у вікно,
Подивіться на двері,
Тричі плесніть у долоні,
Доторкніться до плеча товариша, що сидить праворуч,
Пошліть мені повітряний поцілунок,
Постукайте лівою ногою тричі,
Усміхніться сусідові,
Доторкніться правою рукою до кінчика носа та скажіть : «Піп!»
Помахайте рукою та скажіть : «Привіт!» МОЛОДЦІ!
- Виходячи із теми уроку, скажіть що на уроці сьогодні буде головним, на що будемо найбільше звертати увагу?

ІІ. Актуалізація опорних знань.
1. Учитель. Почнемо ми свою роботу, розглянувши біографію письменника Володимира Черепкова. Будемо це робити, працюючи з комп`ютером. Ще, хочу повідомити про те, що на партах у вас є буклети, інший додатковий матеріал, яким ви можете користуватися протягом уроку.
( Перегляд презентації у слайдах під музику №3)
(Під час перегляду учні читають вірші напам`ять віршів Черепкова, які відображають той чи інший етап його життя.)
- Що ви запам`ятали з біографії письменника?
2. Учитель. Сьогодні на уроці літератури рідного краю ми помандруємо у світ чарівного слова, у світ поезії поета-донбасівця Володимира Черепкова. Слово! Скільки в ньому почуттів і переживань, скільки в ньому думок і сподівань наших предків, які прагнули до волі, до щастя. Мова – це найбільший скарб народу. Тому ми повинні зробити все, щоб мова розвивалась, зігрівала нас, повертала нас до дій, до перемог, щоб життя ставало кращим.

3. А ось Борис Олійник сказав :
І що простіше : жити – як писати,
Покіль перо не випаде із рук?!
- Як би ви відповіли на питання цього поета? ( Учні відповідають)
- Без чого неможливе існування поезії? (….., без слова)
4. «Вірш за метафорою» ( учні складають вірш із 6 рядків під музику № 6):
1. Колір;
2. Смак;
3. Запах;
4. Зовнішність, вигляд;
5. Звук;
6. Враження, переживання.

Зразок вірша :
Слово – золоте намисто,
Слово – солодкі вуста,
Слово – терпке почуття,
Слово – пророчить барвисто,
Слово – мелодія чиста,
Слово – перемога свята.

ІІІ. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу.

1. Учитель. Володимир Черепков пише поезії, пише натхненно, невимушено, бо в поезіях вбачає сенс життя. Жити для нього – значить творити. Володимир Федорович – поет-пісняр, бо багато його віршів стали піснями. Музику до них написали сучасні українські композитори. Я пропоную вашій увазі прослухати пісню «Тільки вчора», слова – В.Черепкова, музика А.Лаврінчука, виконує дует «Росичі». А вам, шановні, завдання: виділити з пісні 5 ключових образів
( Звучить пісня «Тільки вчора» 4:40 хв.)
- Про що це пісня?
- Поясніть назву, що було вчора і чого, а може, кого, немає сьогодні?
- Яким настроєм пройнята пісня? Чому?
- Чи вдало підібрана музика, на ваш погляд, до цих слів Володимира Федоровича?
- Визначте тему та головну думку пісні «Тільки вчора».
А тепер уявіть себе режисером, який збирається зняти фільм. Ми починаємо працювати над «Кінострічкою образів».
2. «Кінострічка образів» ( з`ясуйте ключові 5 образів із пісні й складіть кіносценарій образів. Кожне речення – кадр фільму, бажано дотримуватися теми пісні.)
Приклад слів : дім, матінка, сонце, дорога, синочок.
(Учні працюють під музику №5.)
3. Учитель. Ми переходимо безпосередньо до аналізу поезій В.Черепкова. Перед вами аркуші з віршами, у кожній групі різні твори. Завдання для всіх груп однакове : виконати ідейно-художній аналіз поезій.
4. Учні зачитують свої вірші виразно, а потім – аналіз.
5. Учитель. На жаль, час дуже швидко сплинув, тому мусимо закінчувати нашу роботу, зробивши підсумки.
- Яка тематика творів Володимира Черепкова?
- Як ви розумієте цитату, взяту за тему уроку : « Я від душі добра насіяв…»?
- Чим запам`ятається вам цей письменник?
- Що було для вас на уроці цікавим?
- Чи плідно ви працювали?
- Чи задоволені ви результатами уроку?
- Який у вас тепер настрій? Чи змінився він? І в який бік?
На останок пропоную вам виконати у зошиті тестові завдання, відповіді можете обговорювати у групі.( Музика №11)
Оцінювання. У вас на партах лежать картки оцінювання участі роботи в групі, кожен з вас повинен заповнити самостійно та здати мені, 2 хв. на виконання.

ІV. Домашнє завдання:
1. За буклетом вивчити біографію письменника.
2. Написати відгук на вірш «Донбас».
3. Намалювати ілюстрації до вірша «Весна іде…»
4. Скласти вірш про селище Володарське.

Автор: 

Бершакова Тетяна Федорівна учитель української мови та літератури Володарської ЗОШ №1 імені Героя Радянського Союзу Якименка А.Д. Донецької області


загрузка...